wtorek, 9 września 2014

Jesień w słoiku - dżem jarzębinowy

Pięknie wygląda na drzewie, aż szkoda zrywać. Ale w słoiku, a później na talerzu również pięknie się prezentuje.... Lecz nie ma przecież się prezentować, ma smakować. Jarzębina czerwona.

Przyrządzanie dżemu
Zerwaną jarzębinę oczyszczamy na dwa sposoby: pierwszy, - to zerwaną z ogonkami i niemytą wkładamy do worka i mrozimy w zamrażalniku, po przemrożeniu skubiemy z ogonków i myjemy. Lub zerwaną pozbawiamy ogonków, myjemy, osuszamy w ręczniku i przełożoną do plastikowego pojemnika mrozimy. Najważniejsze, żeby ją przemrozić, a wtedy straci dużo ze swojej cierpkości. Tak przygotowaną przekładamy do rondla i zasypujemy cukrem. Zazwyczaj w większości przepisów proporcje to 1:1 kg cukru i jarzębiny. Można oczywiście dodać mniej cukru wedle uznania. Jarzębinę z cukrem wysmażamy przez ok. 10 minut jeśli chcemy mieć całe owoce w dżemie, jeśli natomiast owoce mają się rozpaść, to dusimy dłużej. Wysmażoną przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy. Dżem jarzębinowy  możemy dodawać do dresingów sałatkowych, ciast, smażonych serów, itp. 
Jeśli natomiast chcemy jarzębinę, którą przeznaczymy do mięs, to warto przy wysmażaniu dodać odrobinę octu balsamicznego białego. 
I takim sposobem zamykamy jesień w słoiku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz